Informatii despre FOREX, termeni explicativi, tutoriale MetaTrader, grafice si sabloane
6 iul. 2017
21 oct. 2015
Jurnal de tranzactii
Folosirea unui jurnal de tranzactii este nu numai recomandata de catre cei mai multi traderi de succes, dar si probabil indispensabila pentru a deveni un expert in strategia folosita. Personal cred ca jurnalul de tranzactii este o necesitate pentru traderii incepatori.
Jurnalul are 2 utilitati:
Jurnalul are 2 utilitati:
- pastreaza planul de tranzactionare, plan pe care il aveti oricum cel putin in minte
- va ajuta sa reanalizati tranzactiile efectuate si ulterior sa le imbunatatiti
Cred ca fiecare a auzit cel putin o data proverbul Cei care isi uita istoria sunt condamnati sa o repete. Uneori suntem tentati sa facem aceleasi greseli iar si iar. Jurnalul ne va ajuta sa ne reamintim greselile facute si sa le evitam in viitor.
Un jurnal ar trebui sa contina unealta tranzactionata, data inceperii tranzactiei si a incheierii acesteia, evenimente ce ar putea sau au influentat tranzactia respectiva, sentimentele si opiniile dvs referitoare precum si, bineinteles, rezultatul tranzactiei si referiri la cum acesta ar fi putut fi imbunatatit.
Un exemplu personal al unui jurnal de tranzactii gasiti aici. Am inceput acest blog pentru ca experimentez metoda de tranzactionare TMS de pe ForexFactory. Nu intru in amanunte, daca doriti gasiti detaliile pe blog, pe pagina Trading rules. Asadar jurnalul meu analizeaza doar aceasta metoda de tranzactionare pe care am inceput s-o analizez recent si pe care incerc s-o imbunatatesc pe cat posibil. Am ales Blogspot pentru al gazdui dar poate fi si alttul, precum o pagina excel in Google Docs sau OneNote. Pentru mine blogul este de preferat deoarece pot foarte usor adauga screenshot-uri ale tranzactiilor si pot rasfoi blogul fara a fi logat, de la orice computer.
Pentru a afisa tranzactia recent incheiata pe chart, deschideti terminalul (Ctrl+T), Click pe butonul Account History si cu mouse-ul trageti din history tranzactia incheiata pe chartul respectiv. Daca doriti sa salvati un screenshot o faceti din meniul Metatrader-ului File > Save as picture. Aveti apoi posibilitatea de a descarca poza ori de a o incarca automat pe situl MT - o pagina cu poza se va deschide automat si puteti copia de acolo adresa pozei sau codul html de inserat pe blogul dvs.
Pe blogul exemplu de mai sus am ales sa folosesc rezultatul tranzactiilor ca si label (tag). Aceasta imi ofera o analiza rapida a rezultatelor obtinute prin afisarea rezultatelor in dreapta-sus pe fiecare pagina a sitului, precum si a numarului de tranzactii (in paranteze) care au inregistrat rezultatul respectiv.
Cam asa arata o pagina/tranzactie a jurnalului meu de analiza. Deoarece folosesc screenshot-uri nu este nevoie sa scriu prea mult; doar poza, rezultatul si o scurta analiza a celor intamplate.
25 aug. 2015
Ce stiri pot schimba cursul valutar (trendul)
Fara a intra prea mult in amanunte, deoarece le veti gasi explicate pe siturile de stiri forex precum ForexFactory, am sa insir cele mai importante stiri de pot schimba cursul valutar. Cei ce studiaza analiza fundamentala a pietei valutare cu siguranta tin cont de acestea.
In ordinea importantei: ratele dobanzilor bancilor (interest rates), GDP (produsul intern brut), Employment/Unemployment numbers si non-farm payroll (NFP), CPI (consumer price index), inflatia, evenimentele geopolitice, preturile materiilor prime (Commodity proces).
Este recomandat sa nu tranzactionati cand urmeaza sa fie anuntate stiri importante, ci sa asteptati pentru a vedea cum va fi afectat cursul valutar. In imaginea de mai jos, tot de pe situl dailyfx.com, putem vedea cum stirile NFP au schimbat cursul, din descendent in ascendent.
In ordinea importantei: ratele dobanzilor bancilor (interest rates), GDP (produsul intern brut), Employment/Unemployment numbers si non-farm payroll (NFP), CPI (consumer price index), inflatia, evenimentele geopolitice, preturile materiilor prime (Commodity proces).
![]() |
| Imagine preluata de pe situl dailyfx.com - cum afecteaza stirile forex cursul valutar |
20 aug. 2015
Cum sa identifici trendul
Exista nenumarate indicatoare care, atasate unui chart, va vor ajuta sa identificati trendul unui anumit curs. Mai mult decat atat, unele indicatoare va vor afisa trendul pe mai multe timeframe-uri. Astfel, daca tranzactionati pe M5 (5 minute) este util, sau mai bine zis necesar sa stiti trendul (sau megatrendurile) de pe timeframe-urile superioare, H4, D1 etc.
Daca nu doriti sa incarcati chartul cu prea multe indicatoare - cu cat mai multe aveti cu atat mai multe resurse ale calculatorului vor fi consumate de Metatrader - puteti micsora zoom-ul graficului la minim. Practic, daca graficul incepe din partea de sus (stanga) si se termina in cea de jos (dreapta), atunci avem de a face cu un curs descendent - ar fi bine sa vindem. Asta daca dorim sa tranzactionam cu trendul si nu impotriva lui, bineinteles. Contrar, de jos in sus, cursul creste si ar fi bine sa cumparam.
In poza de jos aveti un zoom minim al graficului EurCad, pe un timeframe de 5 minute.
In imaginea de mai sus am folosit si o SMA200 (linia violet) pentru identificarea trendului actual. Aceasta este inclinata ascendent iar pretul este deasupra ei, la o oarecare distanta, ceea ce confirma cursul in ridicare.
Daca nu doriti sa incarcati chartul cu prea multe indicatoare - cu cat mai multe aveti cu atat mai multe resurse ale calculatorului vor fi consumate de Metatrader - puteti micsora zoom-ul graficului la minim. Practic, daca graficul incepe din partea de sus (stanga) si se termina in cea de jos (dreapta), atunci avem de a face cu un curs descendent - ar fi bine sa vindem. Asta daca dorim sa tranzactionam cu trendul si nu impotriva lui, bineinteles. Contrar, de jos in sus, cursul creste si ar fi bine sa cumparam.
In poza de jos aveti un zoom minim al graficului EurCad, pe un timeframe de 5 minute.
Trend indecis
In anumite cazuri pot aparea formatiuni ce pot lua forma de triunghi, insa care nu pot fi adaugate in grupa celor care prevestesc schimbarea trendului si nici in cele care continua trendul. Inm aceste cazuri pretul (cursul) poate iesi din formatiunea triunghiului si continua fie in sus, fie in jos. Majoritatea traderilor profesionisti evita aceste situatii cu risc ridicat si se orienteaza spre alte valute, unde probabilitatea de castig este mai mare.
Observati, va rog, diferenta dintre triunghiurile ce prevestesc schimbarea ori continuarea trendului cu acestea de mai sus.
Observati, va rog, diferenta dintre triunghiurile ce prevestesc schimbarea ori continuarea trendului cu acestea de mai sus.
Continuare de trend
Pe langa schimbarea trendului, exista si formatiuni care 'prezic' continuarea trendului. Acestea sunt de cele mai multe ori zone de consolidare, in care traderii sunt indecisi in a cumpara sau vinde o anumita valuta. Aceste zone de consolidare au de cele mai multe ori forma unui dreptunghi sau a unui triunghi.
In poza de mai jos sunt afisate formatiunile de lumanari cu o probabilitate crescuta a continuarii trendului, fie el bulish sau bearish. Va rugam sa observati diferenta dintre formatiunile wedge (triunghiurile) in cazurile in care trendul este probabil a se schimba si in acest caz, cand trendul va continua.
In poza de mai jos sunt afisate formatiunile de lumanari cu o probabilitate crescuta a continuarii trendului, fie el bulish sau bearish. Va rugam sa observati diferenta dintre formatiunile wedge (triunghiurile) in cazurile in care trendul este probabil a se schimba si in acest caz, cand trendul va continua.
Schimbare de trend
Schimbarea trendului, a cursului unei valute poate fi anticipata de un anumit numar de formatiuni de lumanari (candles) ce apar la sfarsitul trendului. In cazurile in care veti intalni una dintre urmatoarele modele pe chart, exista o probabilitate crescuta ca trendul sa se inverseze, din ascendent in descendent si invers. Practic bulish devine bearish, iar bearish devine bullish.
Cele mai cunoscute si cu rata cea mai ridicata a probabilitatii sunt double top, double bottom, (inverse) head and shoulders si formatiile wedge, rising si falling. Le puteti vedea in poza de mai jos. Va recomandam sa incercati sa le identificati pe graficul dvs.
7 feb. 2014
GBPCAD
Gbpcad pare sa se nu poata cobora mai jos si se pregateste pentru o urcare.
Se poate observa mai bine pe D1, unde se observa clar formarea unui round bottom (daca va continua trendul ascendent, bineinteles).
Se poate observa mai bine pe D1, unde se observa clar formarea unui round bottom (daca va continua trendul ascendent, bineinteles).
31 ian. 2014
GBPCHF
Gbpchf se pregateste sa sparga triunghiul in sus, urmandu-si ascensiunea. Personal as seta un take profit de 1000 pips, stop loss-ul urmand sa fie calculat in functie de unde si cum va incepe ascensiunea.
EURGBP
Eurgbp pare sa fi trecut de un prag si coboara spre cel de-al doilea, dupa o usoara ezitare. Ar trebui sa fie o tranzactie reusita cu aproximativ 300 pips castig.
AUDJPY
Audjpy pare sa fi format asemeni USDJPY un triunghi ce probabil se va sparge in jos, pretul urmand sa coboare. Este mai lent decat usdjpy si este posibil ca mai intai pretul sa urce cateva sute de pips urmand sa coboare mai tarziu, posibil spre marti-miercuri incolo.
USDJPY
Se incearca spargarea triunghiului in jos si cred ca va reusi luni sau marti. Teoretic ar trebui ca pretul ca coboare sigur aproape 2000 pips.
28 dec. 2013
5 etape de a deveni un trader de succes
Tradus de pe ForexFactory.com, iata cele 5 etape prin care veti trece, de cand va veti apuca de forex si pana veti reusi sa castigati ceva din forex:
- Incompetenta inconștienta - sunteti incepator, intrati in tranzactii la nimereala, va enervati cand pierdeti si dublati suma pentru a va acoperi pierderile. Asta poate dura 2 saptamani, poate mai mult.
- Incompetența conștientă - incepeti sa realizati ca forex-ul nu este un sistem de facut bani rapid si ca trebuie sa munciti, sa va documentati, sa invatati despre forex si cum se tranzactioneaza (corect). Aproape 60% dintre traderi renunta in primele 3 luni de cand incep scoala.
- Evrika - dupa 2-3 ani (da, cam 2-3 ani de pregatire au trecut pentru majoritatea traderilor de succes - intrebati-i) realizati ca nu exisat nici un sistem de castig corect si ca puteti efectua tranzactii reusite chiar si cu numai un indicator moving average. Realizati ca forex trebuie considerat ca si o afacere, trebuie sa acordati mare atentie managementului banilor, cat sunteti dispus sa riscati si cat veti castiga din urma unei tranzactii, incepeti sa va formati propriul sistem de tranzactionare.
- Competenta constienta - odata pus la punct sistemul continuati cu imbunatatirea lui. La inceput sunteti mai mult la break even, nu pierdeti si nu castigati prea mult, insa va stapaniti usor emotiile. Daca pierdeti astazi nu va hazardati sa recuperati banii facand greseli, acceptati acest fapt si asteptati ziua de maine; castigul va veni iarasi. Aceasta perioada va dura inca vreo 6 luni.
- Competenta inconstienta - acesta este ultima etapa. Deja forexul nu va mai impresioneaza, totul a devenit automat. Tranzactionati ca si cum un sofer profesionist isi conduce masina - totul se intampla inconstient. Sistemul dvs imbunatatit nu mai produce pierderi mari si castigul creste zilnic. Valoarea contului dvs creste si incepeti sa retrageti banii regulat, ca si un salariu normal. Este o munca ca oricare alta care nu va mai entuziasmeaza deloc, ba chiar devine plictisitoare, ca oricare alta slujba.
De ce numai 5% dintre traderi castiga pe piata forex?
Este stiut de toti traderii ca mai mult de 90% dintre cei ce incep sa tranzactioneze pe piata valutara pierd. Pe multi ii va soca acest lucru si pe buna dreptate... care sunt sansele sa va numarati printre cei 5%? Evident, foarte mici, de doar 5%. Pare o afacere nereusita si intr-adevar si este. In acest articol voi incerca sa va arat unde gresesc cei 95% si de ce doar cativa reusesc.
Incepem cu putin optimism si consolare prin a va spune ca diferenta dintre invingatori si pierzatori nu este socanta si se gaseste in aproape orice alt tip de afacere veti incerca sa faceti, daca nu va veti schimba modul de gandire. Majoritatea oamenilor, fie ca se apuca de forex sau orice alt tip de business, doresc o imbogatire cat mai rapida si cat mai putine pierderi. In forex mai ales, acestia (cei 95%) se grabesc sa deschida tranzactii fara sa analizeze prea mult (deloc!?) trendul, chartul, si fara a avea prea multe cunostine despre ce o sa se intample in continuare. In acelasi timp, dupa inceperea tranzactiei, se concentreaza mai mult pe pierdere decat pe castig. Pare putin deplasata expresia "gandirea negativa atrage actiuni negative" insa este valabil acest lucru si aici, in forex.
Scenariul urmator se intampla la inceput si este de ajuns sa se intample de cateva ori pentru a depresiona traderii incepatori si a-i determina sa renunte la forex, mentinand procentajul ridicat de 95% al pierzatorilor. Fara multa experienta traderul incepator incepe tranzactionarea pe piata valutara. Nestiind prea multe, deschide tranzactii la intamplare, la primul semnal de vanzare/cumparare aparut. De cele mai multe ori tranzactiile sunt gresite si traderul pierde. Cand sunt reusite, traderul incepator se concentreaza, cum spuneam, pe pierderi si nu pe profit. O tranzactie poate merge in directia dorita, insa datorita fricii de a nu pierde, traderul va inchide tranzactia mult mai inainte castigand aproape nimic. Uneori, din cauza lacomiei, va astepta ca tranzactia care merge deja in minus sa-si schimbe directia, lucru care nu se intampla si acesta pierde si mai mult, ori va astepta ca tranzactia care merge in plus sa acumuleze si mult profit, iar aceasta isi va schimba directia, ajungand inapoi la 0 sau chiar in minus.
Analizand acest scenariu care se intampla cel mai des am ajuns la urmatoarele 2 principale cauze ale esecului traderilor incepatori.
In timpul tranzactionarii demo incercati indicatoarele MetaTrader-ului, cititi informatii despre ele si invatati sa le folositi. Eu personal folosesc MACD, Stochastic si Moving Average - toate acestea sunt incluse in program. Deasemenea, este bine sa incercati si diversele sisteme si metode de trading pe care ceilalti traderi le publica pe internet. NU platiti pentru acestea, incercati-le pe cele gratuite. Puteti gasi nenumarate indicatoare, EA pe situl mql4.com. Incercati cat mai multe, combinati-le si aveti grija sa nu aglomerati chartul prea tare a.i. sa nu mai intelegeti nimica. Retineti ca toate acestea va vor ajuta (poate) sa anticipati o tranzactie reusita, insa nici unul nu va va indica exact cand si cum sa intrati intr-o tranzactie.
Analizati-va tranzactiile, atat pe cele minus cat si pe cele plus. Determinati cum ati fi putut imbunatati rezultatele, poate ati intrat prea repede/tarziu in tranzactie sau ati avut un stop loss prea mare/mic, poate at iesit prea devreme, trebuia sau nu sa folositi un trailing stop (?) etc. Imediat ce incepeti sa castigati (suntem tot pe cont demo) incercati sa imbunatatiti sistemul. Conteaza foarte mult cate tranzactii ati reusit si cate nu si mai putin castigul acumulat, deoarece este posibil sa fi avut o tranzactie reusita din greseala (exemplu stiri financiare).
In final, cand sunteti aproape sigur ca sistemul dvs functioneaza, fie el original ori un hibrid rezultat din combinarea altor sisteme existente, va sugerez sa deschideti un cont DEMO (inca unul) de 100$ si sa incepeti sa tranzactionati avand in plan dublarea acestei sume. De fapt pe toata perioada practicii va sugerez sa tranzactionati pe conturi demo de 100$ - deschideti mereu altele daca terminati banii.
Si in sfarsit, presupunand ca ati reusit sa dublati contul demo de 100$ iar acum aveti 200$, cred ca sunteti pregatit sa incepeti tranzactionarea pe bani reali. Acum va sugerez sa deschideti un cont real mic, tot de 100$ si sa urmati acelasi plan, de a dubla suma. Tranzactionati 0.01 si incercati sa dublati suma intr-o luna. Daca reusiti si dupa o luna aveti 200$, sunteti pe calea cea buna. Acum, avand 200$, puteti ridica miza la 0.02 si tot asa dupa celelalte luni, 0.03, 0.04.
Urmand acest plan va veti asigura ca ati depasit cele 2 cauze ale esecului. Tranzactionand demo pe o perioada relativ mare veti putea invata cam tot ce trebuie sa stiti despre tranzactiile forex - bineinteles depinde si de capacitatea fiecaruie si cat de repede si corect sunt procesate informatiile. deasemenea, va veti deprinde cu disciplina, va veti obisnui sa pierdeti ori sa castigati fara a va entuziasma prea tare si veti reusi sa va stapaniti emotiile si impulsurile. Va veti stapani lacomia. Nu in ultimul rand veti avea un sistem de tranzactionare care va apartine si nu va mai fi nevoie sa incercati altele enervandu-va apoi de esecul acestora. Odata ce incepeti tranzactionarea reala, veti fi eliberat de intrebarea "ce-ar fi sa...?" si veti sti exact ce trebuie sa faceti, acceptand repercusiunile pozitive sau negative cu aceeasi seninatate, acestea neafectandu-va in nici un fel in tranzactiile ulterioare.
Faceti aceste lucruri si sunteti pe calea cea buna de a deveni un trader de succes.
Incepem cu putin optimism si consolare prin a va spune ca diferenta dintre invingatori si pierzatori nu este socanta si se gaseste in aproape orice alt tip de afacere veti incerca sa faceti, daca nu va veti schimba modul de gandire. Majoritatea oamenilor, fie ca se apuca de forex sau orice alt tip de business, doresc o imbogatire cat mai rapida si cat mai putine pierderi. In forex mai ales, acestia (cei 95%) se grabesc sa deschida tranzactii fara sa analizeze prea mult (deloc!?) trendul, chartul, si fara a avea prea multe cunostine despre ce o sa se intample in continuare. In acelasi timp, dupa inceperea tranzactiei, se concentreaza mai mult pe pierdere decat pe castig. Pare putin deplasata expresia "gandirea negativa atrage actiuni negative" insa este valabil acest lucru si aici, in forex.
Scenariul urmator se intampla la inceput si este de ajuns sa se intample de cateva ori pentru a depresiona traderii incepatori si a-i determina sa renunte la forex, mentinand procentajul ridicat de 95% al pierzatorilor. Fara multa experienta traderul incepator incepe tranzactionarea pe piata valutara. Nestiind prea multe, deschide tranzactii la intamplare, la primul semnal de vanzare/cumparare aparut. De cele mai multe ori tranzactiile sunt gresite si traderul pierde. Cand sunt reusite, traderul incepator se concentreaza, cum spuneam, pe pierderi si nu pe profit. O tranzactie poate merge in directia dorita, insa datorita fricii de a nu pierde, traderul va inchide tranzactia mult mai inainte castigand aproape nimic. Uneori, din cauza lacomiei, va astepta ca tranzactia care merge deja in minus sa-si schimbe directia, lucru care nu se intampla si acesta pierde si mai mult, ori va astepta ca tranzactia care merge in plus sa acumuleze si mult profit, iar aceasta isi va schimba directia, ajungand inapoi la 0 sau chiar in minus.
Analizand acest scenariu care se intampla cel mai des am ajuns la urmatoarele 2 principale cauze ale esecului traderilor incepatori.
- Lipsa de experienta - acesta este principalul factor ce va duce la esecul dvs ca si trader. Practic nu puteti face nimic fara a avea cunostinte despre domeniul in orice afacere incercati sa va lansati, iar forexul trebuie considerat o afacere, va trebui sa va planificati dinainte castigul, pierderile, sa aveti un plan la fiecare tranzactie.
- Modul de gandire - l-am trecut pe locul 2 deoarece am considerat ca lipsa experientei se rezolva prin practica si tot prin practica se intareste si caracterul, psihicul, eliminand in mare parte erorile pe care le veti fi facut. Ma refer aici in special la deciziile de a inchide sau nu o tranzactie, la lacomia dvs.
In timpul tranzactionarii demo incercati indicatoarele MetaTrader-ului, cititi informatii despre ele si invatati sa le folositi. Eu personal folosesc MACD, Stochastic si Moving Average - toate acestea sunt incluse in program. Deasemenea, este bine sa incercati si diversele sisteme si metode de trading pe care ceilalti traderi le publica pe internet. NU platiti pentru acestea, incercati-le pe cele gratuite. Puteti gasi nenumarate indicatoare, EA pe situl mql4.com. Incercati cat mai multe, combinati-le si aveti grija sa nu aglomerati chartul prea tare a.i. sa nu mai intelegeti nimica. Retineti ca toate acestea va vor ajuta (poate) sa anticipati o tranzactie reusita, insa nici unul nu va va indica exact cand si cum sa intrati intr-o tranzactie.
Analizati-va tranzactiile, atat pe cele minus cat si pe cele plus. Determinati cum ati fi putut imbunatati rezultatele, poate ati intrat prea repede/tarziu in tranzactie sau ati avut un stop loss prea mare/mic, poate at iesit prea devreme, trebuia sau nu sa folositi un trailing stop (?) etc. Imediat ce incepeti sa castigati (suntem tot pe cont demo) incercati sa imbunatatiti sistemul. Conteaza foarte mult cate tranzactii ati reusit si cate nu si mai putin castigul acumulat, deoarece este posibil sa fi avut o tranzactie reusita din greseala (exemplu stiri financiare).
In final, cand sunteti aproape sigur ca sistemul dvs functioneaza, fie el original ori un hibrid rezultat din combinarea altor sisteme existente, va sugerez sa deschideti un cont DEMO (inca unul) de 100$ si sa incepeti sa tranzactionati avand in plan dublarea acestei sume. De fapt pe toata perioada practicii va sugerez sa tranzactionati pe conturi demo de 100$ - deschideti mereu altele daca terminati banii.
Si in sfarsit, presupunand ca ati reusit sa dublati contul demo de 100$ iar acum aveti 200$, cred ca sunteti pregatit sa incepeti tranzactionarea pe bani reali. Acum va sugerez sa deschideti un cont real mic, tot de 100$ si sa urmati acelasi plan, de a dubla suma. Tranzactionati 0.01 si incercati sa dublati suma intr-o luna. Daca reusiti si dupa o luna aveti 200$, sunteti pe calea cea buna. Acum, avand 200$, puteti ridica miza la 0.02 si tot asa dupa celelalte luni, 0.03, 0.04.
Urmand acest plan va veti asigura ca ati depasit cele 2 cauze ale esecului. Tranzactionand demo pe o perioada relativ mare veti putea invata cam tot ce trebuie sa stiti despre tranzactiile forex - bineinteles depinde si de capacitatea fiecaruie si cat de repede si corect sunt procesate informatiile. deasemenea, va veti deprinde cu disciplina, va veti obisnui sa pierdeti ori sa castigati fara a va entuziasma prea tare si veti reusi sa va stapaniti emotiile si impulsurile. Va veti stapani lacomia. Nu in ultimul rand veti avea un sistem de tranzactionare care va apartine si nu va mai fi nevoie sa incercati altele enervandu-va apoi de esecul acestora. Odata ce incepeti tranzactionarea reala, veti fi eliberat de intrebarea "ce-ar fi sa...?" si veti sti exact ce trebuie sa faceti, acceptand repercusiunile pozitive sau negative cu aceeasi seninatate, acestea neafectandu-va in nici un fel in tranzactiile ulterioare.
Faceti aceste lucruri si sunteti pe calea cea buna de a deveni un trader de succes.
Frauda si inselatorii in domeniul FOREX
Inca de la inceputurile forex-ului au existat si probabil ca vor exista in continuare destule persoane ce vor profita de aceasta piata valutara si vor incerca (si din pacate reusi) sa insele multi dintre cei ce doresc sa tranzactioneze valuta. In cea mai mare pare acest fapt se datoreaza faptului ca piata forex este aproape neverificata si neregulata. Ganditi-va doar ca majoritatea brokerilor/companiilor FX lucreaza prin intermediul firmelor offshore din tari precum Cipru, Mauritius etc si, daca doresc, le este foarte usor sa-si faca bagajele si sa plece fara a putea fi urmariti, prinsi si pedepsiti... in caz ca incalca legea. Pe langa brokeri, exista din pacate si multe alte persoane ce profita de naivitatea si lipsa de experienta a traderilor pentru a-i insela.
La inceputurile FX-ului frauda numarul 1 a brokerilor era de a modifica spread-ul, diferenta dintre Bid si Ask. Pentru cei nefamiliarizati cu forex, acesta este profitul brokerului, o 'taxa' care se plateste la fiecare tranzactie si care, pe chart, se masoara in pips. Un spread de 1-2 pips ulterior devenea 5-6 pips, inmultiti direfenta cu - sa zicem - 1000000 de tranzactii/zi si obtineti profitul obtinut de broker de pe urma acestei inselatorii. Interesant este ca cele mai multe infractiuni de acest gen s-au inregistrat in USA si nu in companiile offshore.
Alt tip de frauda aparut mai recent este vanzarea de semnale. Pe internet, daca veti cauta, veti gasi nenumarate persoane/firme care, pretinzand ca sunt experti in domeniu, vor incerca sa va vanda semnale de vanzare/cumparare. Acestia se numesc signal sellers si teoretic cer sa fie platiti pentru faptul ca-si impart ideile, experienta cu dvs. Odata ce sunt siguri ca exista posibilitatea unei tranzactii reusite, va vor anunta pentru a intra in acea tranzactie. Practic, daca ar fi asa, logic este sa se ocupe ei insisi de tranzactii si sa castige sumele promise naivilor ce au incredere in ei si nu comisioanele infime pe care le cer de la clienti.
Alte persoane terte ce vor pretinde, precum cei de mai sus, ca sunt traderi cu experienta incearca vanzarea de sisteme, indicatori, EA-uri pe care le promoveaza ca fiind cel putin 99% sigure. Multe dintre aceste EA-uri sunt descrise ca masini de facut bani pe care doar le porniti si vor efectua singure tranzactii, imbogatindu-va in timp record. Din nou reamintesc ca piata forex este imprevizibila si nu exista un sistem sigur de a castiga. Imaginati-va ca aveti 10 miliarde de dolari si intrati cu ei intr-o tranzactie, oricare ar fi ea; automat ati stricat ritmul pietei, al trendului, modificand modificat cursul valutar si nici un EA ori indicator nu ar fi putut prezice asta. Exista din pacate destui naivi care investesc mii de $ in aceste 'sisteme'.
Au mai aparut pe piata si unele fonduri de investitii ce functioneaza mai degraba ca si sistemele piramidale gen Caritas decat ca si fonduri de investitii. Acestea vor pretinde ca se vor folosi de banii dvs pentru a-i investi in forex, multiplica s.a.m.d. Ca si piramidele de investitii, vor plati cativa dintre primii 'investitori', pentru a-si face reclama si a castiga mult altii, insa mai devreme sau mai tarziu vor disparea de pe piata cu banii tuturor.
Mai exista si alte semnale care ar trebui sa va dea de gandit si care nu ar trebui sa se intample. Doriti sa va ridicati banii, de exemplu, si brokerul dvs blocheaza acest lucru din diverse motive (?). Sau va este greu ori imposibil sa deschideti o tranzactie in timpul unor stiri financiare importante (?). Vi s-a promis un bonus daca investiti o suma mai mare decat cea pe care doreati s-o investiti insa, dupa ce depuneti banii in contul forex, bonusul nu exista (?).
In final, daca doriti ori ati inceput deja sa tranzactionati pe piata valutara forex, va sfatuiesc sa cautati cat mnai multe informatii puteti despre brokerul dvs. O puteti face chiar numai cu motorul de cautare, cautati mai intai termeni precum "<nume companie> broker" apoi "<nume companie> scam, fraud" si in prima faza calculati procentul numerelor de rezultate gasite de catre motorul de cautare dintre cele 2 cautari.
Cateva situri utile unde puteti gasi informatii despre brokeri si fraudele acestora sunt: brokerreviews.org, forexfraud.com, forexpeacearmy.com.
Tipuri de frauda in domeniul FOREX
Alt tip de frauda aparut mai recent este vanzarea de semnale. Pe internet, daca veti cauta, veti gasi nenumarate persoane/firme care, pretinzand ca sunt experti in domeniu, vor incerca sa va vanda semnale de vanzare/cumparare. Acestia se numesc signal sellers si teoretic cer sa fie platiti pentru faptul ca-si impart ideile, experienta cu dvs. Odata ce sunt siguri ca exista posibilitatea unei tranzactii reusite, va vor anunta pentru a intra in acea tranzactie. Practic, daca ar fi asa, logic este sa se ocupe ei insisi de tranzactii si sa castige sumele promise naivilor ce au incredere in ei si nu comisioanele infime pe care le cer de la clienti.
Alte persoane terte ce vor pretinde, precum cei de mai sus, ca sunt traderi cu experienta incearca vanzarea de sisteme, indicatori, EA-uri pe care le promoveaza ca fiind cel putin 99% sigure. Multe dintre aceste EA-uri sunt descrise ca masini de facut bani pe care doar le porniti si vor efectua singure tranzactii, imbogatindu-va in timp record. Din nou reamintesc ca piata forex este imprevizibila si nu exista un sistem sigur de a castiga. Imaginati-va ca aveti 10 miliarde de dolari si intrati cu ei intr-o tranzactie, oricare ar fi ea; automat ati stricat ritmul pietei, al trendului, modificand modificat cursul valutar si nici un EA ori indicator nu ar fi putut prezice asta. Exista din pacate destui naivi care investesc mii de $ in aceste 'sisteme'.
Au mai aparut pe piata si unele fonduri de investitii ce functioneaza mai degraba ca si sistemele piramidale gen Caritas decat ca si fonduri de investitii. Acestea vor pretinde ca se vor folosi de banii dvs pentru a-i investi in forex, multiplica s.a.m.d. Ca si piramidele de investitii, vor plati cativa dintre primii 'investitori', pentru a-si face reclama si a castiga mult altii, insa mai devreme sau mai tarziu vor disparea de pe piata cu banii tuturor.
Mai exista si alte semnale care ar trebui sa va dea de gandit si care nu ar trebui sa se intample. Doriti sa va ridicati banii, de exemplu, si brokerul dvs blocheaza acest lucru din diverse motive (?). Sau va este greu ori imposibil sa deschideti o tranzactie in timpul unor stiri financiare importante (?). Vi s-a promis un bonus daca investiti o suma mai mare decat cea pe care doreati s-o investiti insa, dupa ce depuneti banii in contul forex, bonusul nu exista (?).
In final, daca doriti ori ati inceput deja sa tranzactionati pe piata valutara forex, va sfatuiesc sa cautati cat mnai multe informatii puteti despre brokerul dvs. O puteti face chiar numai cu motorul de cautare, cautati mai intai termeni precum "<nume companie> broker" apoi "<nume companie> scam, fraud" si in prima faza calculati procentul numerelor de rezultate gasite de catre motorul de cautare dintre cele 2 cautari.
Cateva situri utile unde puteti gasi informatii despre brokeri si fraudele acestora sunt: brokerreviews.org, forexfraud.com, forexpeacearmy.com.
27 nov. 2013
DeMark Trendlines
DeMark Trendlines sau DeMark Lines e un indicator ce poate fi de ajutor atat traderilor incepatori cat si celor profesionisti. DeMark este un indicator care va va usura munca si poate ajuta in realizarea unor tranzactii de succes.
Indicatorul va trasa linii de trend, suport si rezistenta, canale, limite de pret. Indicatorul poate indica si momentul optim de a intra intr-o tranzactie (va trasa o sageata pe grafic in dreptul barei) si are si optiunea de a emite alerte sonore ori prin email. Nu va sfatuiesc sa luati semnalele ad literam, eu personal il folosesc doar pentru a nu pierde vremea cu identificarea liniilor de suport si rezistenta.
Bazat pe liniile de suport si rezistenta anterioare DeMark va sugera si limite de iesire dintr-o tranzactie. In poza, indicatorul sugereaza intrarea in tranzactie in cumparare (long) - sageata neagra cu contur rosu (ignorati-le pe celelalte, apartin altui indicator). Nu mai retin de unde am acest indicator. Am gasit insa acest link Demark trendline indicator - pare sa fie o versiune mai veche, ori poate ca folosesc eu o versiune modificata. Descarcati fisierul, dezarhivati si copiati DeMark Trendline Trader.mq4 in folderul experts\indicators\, de unde ati instalat MetaTrader.
Indicatorul va trasa linii de trend, suport si rezistenta, canale, limite de pret. Indicatorul poate indica si momentul optim de a intra intr-o tranzactie (va trasa o sageata pe grafic in dreptul barei) si are si optiunea de a emite alerte sonore ori prin email. Nu va sfatuiesc sa luati semnalele ad literam, eu personal il folosesc doar pentru a nu pierde vremea cu identificarea liniilor de suport si rezistenta.
Bazat pe liniile de suport si rezistenta anterioare DeMark va sugera si limite de iesire dintr-o tranzactie. In poza, indicatorul sugereaza intrarea in tranzactie in cumparare (long) - sageata neagra cu contur rosu (ignorati-le pe celelalte, apartin altui indicator). Nu mai retin de unde am acest indicator. Am gasit insa acest link Demark trendline indicator - pare sa fie o versiune mai veche, ori poate ca folosesc eu o versiune modificata. Descarcati fisierul, dezarhivati si copiati DeMark Trendline Trader.mq4 in folderul experts\indicators\, de unde ati instalat MetaTrader.
23 nov. 2013
Bullish
Bullish este numele dat cursului ascendent ori intentiei de cumparare a investitorilor. Cumparatorii (bulls = tauri), prin faptul ca deschid tranzactii de cumparare, fac ca pretul sa urce. In realitate taurii, atunci cand ataca, impung si imping. "Taurii" din forex "imping", deci pretul in sus.
Bulls poate fi folosit si ca o caracterizare a celor care prefera sa cumpere la fel cum bears poate fi atribuit celor ce vand. Asadar traderii pot fi ursi ori tauri.
Bulls poate fi folosit si ca o caracterizare a celor care prefera sa cumpere la fel cum bears poate fi atribuit celor ce vand. Asadar traderii pot fi ursi ori tauri.
Bearish
Bearish este denumirea folosita pentru cursurile descendente, atunci cand pretul coboara/scade. Cei care tranzactioneaza cursurile descendente si, deci, vand poarta denumirea de bears (ursi).
Daca doriti imaginati-va ca "ursii", prin faptul ca vand, trag pretul in jos, la fel cum in realitate ursii apuca si trag atunci cand ataca ori sunt atacati. Spre deosebite de acestia "taurii" imping.
Daca doriti imaginati-va ca "ursii", prin faptul ca vand, trag pretul in jos, la fel cum in realitate ursii apuca si trag atunci cand ataca ori sunt atacati. Spre deosebite de acestia "taurii" imping.
Semnal HANGING MAN
Hanging Man este asemanator unei bare hammer. Spre deosebire de hammer, hanging man apare de obicei la sfarsitul unui curs ascendent si semnaleaza sfarsitul acestuia si inceputul unui curs descendent. Hanging man bearish (poza) este preferat lui hanging man bullish.
In exemplul de mai jos puteti vedea cum hanging man inchide trendul bullish si il incepe pe cel bearish. Ca si hammer, hanging man are jos o coada de circa 2-3 ori mai lunga decat inaltimea barei.
In exemplul de mai jos puteti vedea cum hanging man inchide trendul bullish si il incepe pe cel bearish. Ca si hammer, hanging man are jos o coada de circa 2-3 ori mai lunga decat inaltimea barei.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)













